Tłustosze - Pinguicula medusina
Pinguicula medusina  Cena: 45 PLN
kwiat / flower [fot. K. Matusik] W cenie porcja tłustoszy - jeden o średnicy 4cm +1-2 mniejsze.

Ładnie wybarwiający się tłustosz o kształtach meduzy z mackami, z których często wyrastają maluchy - młode medusiny.

Jeśli dobrze zapoznamy się z wszystkimi aspektami hodowli, a także będziemy ich przestrzegać - hodowla tego gatunku nie będzie szczególnie problematyczna. Medusina nie potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza, aczkolwiek w terrariach, przy odpowiednim naświetlaniu - będzie się pięknie prezentować i ładnie wybarwiać. Poradzi sobie również na południowym, wschodnim lub zachodnim parapecie okiennym, a także na ogrodzie. Na zewnątrz można go hodować od maja do października. Lubi lekko wilgotne podłoże, w utrzymaniu takiej wilgotności podłoża może pomóc trzymanie w większych doniczkach. Podlewamy roślinę w momencie, gdy zaobserwujemy, że podłoże u naszego tłustosza jest suche, najlepiej spryskując niezbyt dużą ilością wody ''od góry'', pod wieczór. Okres aktywnego wzrostu, czyli pięknej prezencji, przewidywany jest na okres od maja do listopada. W momencie, gdy roślina zabiera się do spania - ''chowa się'' do bulwki przetrwalnikowej, przypominającej cebulkę, wtedy należy zupełnie zaprzestać podlewania na parę miesięcy. Dopóty podlewanie będzie zbędne, dopóki roślina sama nas nie poinformuje pierwszymi owadożernymi listkami, że czas zakończyć zimowy sen. W okresie zimowania polecamy chłodniejsze stanowiska, można przykładowo usadowić roślinę przy nieszczelnym oknie, lub przy okienku na korytarzu, w piwnicy, a także na strychu. Należy pamiętać aby podczas zimowania temperatura nie spadła poniżej zera.

Jako specjalistyczne podłoże polecamy zastosować mieszankę zawierającą równe objętości perlitu, wermikulitu, lawy wulkanicznej, piasku, torfu, a także nieco dolomitu oraz węglanu wapnia w formie sproszkowanej.

Zdjęcia prezentują rośliny sprzedawanej wielkości, autorstwa znajomego hodowcy - Krzysztofa Matusika

kwiat / flower [fot. K. Matusik] kwiat / flower [fot. K. Matusik] przykładowe sprzedawane rośliny / exemplary plants for sale [ fot. K. Matusik]

« Wróć

 
Copyright © CarniSana 2010-