Tłustosze
Najprostsze w uprawie są tłustosze meksykańskie, częściej kwitnące i osiągające większe rozmiary niż tłustosze strefy umiarkowanej. W uprawie tych interesujących roślin ważnym elementem jest utrzymywanie stałej niewielkiej wilgotności podłoża. Do podlewania najlepiej używać wody destylowanej, deszczowej, z filtra RO, w ostateczności stosujemy wodę przegotowaną i odstaną. Rodzaj ten będzie się dobrze czuć na stanowiskach o różnym nasłonecznieniu, jednak nie polecamy południowych parapetów, gdzie słońce latem może prażyć cały dzień. Optymalne do hodowli tłustosza wydają się być parapety wschodnie lub zachodnie. Również gdy uprawiamy roślinę na ogrodzie (a można ją uprawiać tam od maja do października)- wybieramy stanowisko, na którym słońce nie będzie świecić bezpośrednio cały czas (przykładowo w godzinach południowych roślina będzie osłonięta przez cień rzucany przez drzewo lub krzew). Słońca nie warto też unikać całkowicie, na północnych parapetach rośliny będą zupełnie zielone, a ich pokrój bedzie przypominać bardziej sałatę niż roślinę owadożerną :).
Tłustosze doskonale znoszą temperatury panujące w naszych domach zarówno latem, jak i zimą, niemniej niektóre gatunki preferują temperatury nieprzekraczające 25˚C. Zimą tłustosze meksykańskie przechodzą w stan spoczynku, wykształcając drobne liście niezdolne do chwytania i trawienia owadów. Liście owadożerne zostają ponownie wykształcone wiosną. Nie należy nawozić sztucznie, najlepszym nawozem jest schwytana i trawiona ofiara, zaś w okresie braku owadów roślina będzie rosła normalnie dzięki fotosyntezie. Optymalnym podłożem dla najpopularniejszych hybryd tłustoszy meksykańskich (Weser, Tina, Sethos, Tempa) jest kwaśny torf wysokiej jakości z perlitem lub drobnoziarnistym żwirkiem w proporcji 1:1, niemniej rośliny te mają wyjątkowo skąpy system korzeniowy i nie wymagają częstego przesadzania. Dla rzadszych gatunków polecamy specjalistyczne mineralne podłoża, z dodatkiem wapnia lub bez (dla gatunków wapienionielubnych) , o takich podłożach informujemy zazwyczaj w opisach konkretnych gatunków w dziale "produkty" .
Przykładowe podłoże dla bardziej wymagających tłustoszy wapieniolubnych :
Mieszanka zawierająca równe objętości : perlitu, wermikulitu, lawy wulkanicznej, piasku, torfu, a także nieco dolomitu oraz węglanu wapnia w formie sproszkowanej.
< Wstecz

Copyright © CarniSana 2010-